Domain Nedir? Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Domain uzantısı önemli midir?

www.firmaismi.com gibi bir internet adresiniz olmasını istiyorsanız, öncelikle yapacağınız bu adresi satın almaktır. İsminizi seçerken bir iki konuyu dikkate almanızda fayda var.
1. Akılda kalıcılık önemlidir. Kısa, öz ve uyaklı olmaya çalışın.
2. Tire (-), rakamlar (bir, 2, 4) gibi karakterleri seçmeden işinizi halledebiliyorsanız daha iyidir. Kullanıcılar genelde bu tarz şeyleri pek tutmaz.
3. Yaptığınız iş ile ilgili isim bulmaya çalışın.
4. Ülke kodlu alan adları seçmenizde bir sakınca yoktur ancak ne gibi bir yararı olduğu konusu da şüphelidir.
5. Günümüzde çok çeşitli domain uzantıları vardır. Bunlar farklı amaçlar için düzenlenmiştir. Sizin için uygun olanını seçin.
• .com şirketler için
• .net internet firmaları için
• .org organizasyonlar için
• .info bir konuda bilgi veren siteler için
 

Domain uzantısı önemli midir?

Web Sitenizi bir proje olarak görmeniz gerekir. Web Sitesi yaparken net bir şekilde sitenin hedeflerini belirlemeniz, tasarımcıların bu web sitesi ni yaparken tasarımından içeriğine kadar her noktasında bu hedeflere yönelik hareket etmeleri ve size sitenizin bu hedeflere ulaşıp ulaşamadığına dair rapor verebilmeleri gereklidir.
Bir web sitesi, "Sitemiz olsun yeter!" mantığı ile oluşturulabilecek bir şey değildir. İnternet günümüzde yüz binlerce insan tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır. Müşterileriniz sizin hakkınızda bilgi araştırırken genellikle İnternet'i kullanırlar.
Web Sitenizin görünümü ve içeriği firmanızın ne kadar ciddi ve kurumsal olduğunu gösterir. Kötü bir web sitesi firmanıza ve size her gün imaj ve para kaybettiren, kendi paranızla internete koydurttuğunuz bir zararlı gibidir. Ayrıca kötü bir web sitesi rakiplerinizin eline de sizin ürünlerinizi eleştirirken ciddi kozlar verir.
İyi bir web sitesi sadece güzel görünen bir resim veya broşür değildir.
Firmanızın imaj ve prestijini yükseltebilecek, müşterilere firmanızı ve ürünlerinizi maliyetsiz olarak tanıtabilecek, müşterilerinizin size nasıl ulaşabileceğini açıklayıcı bir şekilde gösterebilecek, size internette gezinen yüz binlerce müşteri arasından müşteri bulabilecek dünyanın en büyük pazarına açılan kapınız ve firmanızın olabilecek en büyük reklam ve satış projesidir.
En büyük gazetelerin bile baskı sayıları sadece yüz binlerle sınırlı iken, bir web sitesinin potansiyel müşteri sayısı Yurt içinde ve Yurt dışında milyonları bulmaktadır.
Ülkemizdeki özellikle son yıllarda mantar gibi türeyen web sitesi tasarımcılarının sayısındaki artışa rağmen bu işi meslek edinmiş, müşterilerin tüm isteklerine etkin ve hızlı bir şekilde karşılık verebilecek web siteleri yapabilen, müşteri memnuniyetine önem veren ve yaptığı işin ciddiyetinin bilincinde olan tasarımcı ve yazılımcı sayısı maalesef gerçekten azdır.
Bu konuda insanların bilinçlenmesi ve iyi ve kötü web sitesi arasındaki farkı daha net bir şekilde görebilmesinin sağlanması son derece önemlidir.

Referanslarımızdan...

"Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır..."